orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602
Куба – светска дестинација за одмор и рекреација

Куба – светска дестинација за одмор и рекреација

Куба е туристичка дестинација, која овозможува уживање во богатата култура, одмор на преубавите плажи како и забава и уживање во традиционалните рум, коктели и цигари, каде што секој ќе доживее незаборавни моменти. Ништо не може да ве подготви за посета на овој фантастичен и возбудлив остров.

Куба е сместена меѓу Карипското Море, Заливот на Мексико и Атлантскиот Океан. Првиот впечаток е секако  импресивната колонијална архитектура на Хавана, главен град и туристичко место со егзотичен и весел дух, а стариот дел на градот е под заштита на УНЕСКО како светско наследство.

Остров на пури, рум, музика и стари автомобили, идеална дестинација за сите танчари, за бунтовниците, за вљубените и осамените, за оние кои сакаат да избегаат од "западната култура". Без оглед на тоа дали само сакате да се релаксирате или да осетите некои од повозбудливите активности како морски спортови или нуркање или да уживате во ноќниот живот со латино ритам, гарантираме дека ќе го запомтите овој одмор.

Куба изобилува со луксузни хотели, ресторани и многу живописни кафулиња и барови а благодарение на тропската клима животот успева во сите форми. Палми на сите страни, кокос, кактуси, хибискус цвеќиња од сите бои и многу други растенија (околу 3 500 видови). Патување во Куба подразбира да направите  турнеја на брегот кои го украсуваат прекрасни корални гребени и преубави чисто плажи кои го одземаат здивот. Најпопуларната плажа и одморалишта се во Варадеро .

Исто така препорачуваме сами да го истражите островот, отидете на сафари со џип. Посетете го Delfinijum-от каде можете да пливате со делфините. За смелите го препорачуваме етно паркот Guama каде можете да ги видите опасните крокодили. Не пропуштајте да се возите со катамаран околу целиот остров и риболовот на отворено море.

Куба е многу повеќе од само остров на Карибите, видете и уверете се.