orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Далечни патувања

СЕЈШЕЛИ - ТРОПСКИОТ РАЈ

Сејшели (Seychelles) е островска Република составена од архипелаг острови лоцирани во Индискиот Океан, околу 1.600 километри од источните брегови на Кенија (Kenya) и Танзанија (Tanzania). Космополитските Сејшели (Seychelles) денес се мешавина од африкански, европски и азиски народи од различни раси, култури и религии. Влијанијата на сите нации се рефлектираат во нивните традиции, обичаи, кујна, музика и уметност. Изградбата на куќите е прилагодена на животот во тропските предели, со куќи со стрмни покриви. 

Дом на многу ретки примероци на растенија и животни и се горди што дури 50% од земјата е заштитена во вид на Национални паркови и резерви. Тука може да се најдат најразлични заштитени видови, од најмалите жаби во светот до најтешките копнени желки во светот, од најголемото семе во светот - Coco de Mer до дрвото медуза.

Сејшели (Seychelles) Добредојдовте во тропскиот рај! Спремете се за денови исполнети со егзотика, уживање и забава. Сејшели се сместени во Индискиот океан, околу 1600км од источниот брег на Африка. Најголемите острови се Mahe, Praslin и La Digue, со многубројни помали островски групи. Прекрасни плажи, нереални бои, тропски растенија и насмеани луѓе. Авантурата можете да ја започнете со Anse Major плажата на западниот дел на островот Махе, а потоа разгледување и на целиот остров. Главниот град Викторија плени со стариот дел на градот и ботаничката градина каде ќе имате прилика да ги видите различните видови флора на Сејшелите, да откриете некои од локалните животни и да ги видите прочуените сејшелските желки. Можете да ги посетите и плантажите за чај  (Tea plantation). Тука, на свежиот планински воздух, помеѓу терасните плантажи чај, ќе откриете како се прави сејшелскиот чај. Оваа фабрика нуди едукативни тури кои го прикажуваат процесот на производство на чај - од сушење до пакување.  На островот Praslin можете да го посетите Vallee de Mai, заштитено подрачје од UNESCO и резерват на биосферата каков што не постои на ниту едно друго место на светот!  Прекрасна џунгла, тропски растенија и прочуената палма Coco de Mer, чиј плод е најголем на светот. Во шумата често имаме можност да го видиме и црниот папагал, а ќе открите и зошто овој парк го нарекуваат „Garden of Eden“. Топло препорачуваме да ја посетите една од најубавите плажи на светот - прочуената Anse Lazio, сместена на северозападниот дел на Праслин. Фасцинантниот остров La Digue, трет по големина остров на Сејшели, но различен од останатите. Овој остров го сочувал традиционалниот начин на живот можете да го разгледате со велосипед, пеш или со отворени камионети, а не треба да ја изоставите една од најубавите плажи - Anse Source d'Argent.  

ПРОГРАМА И ПЛАН НА ПАТУВАЊЕТО:

1.ден СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ
Доаѓање на Аеродром Скопје 2 часа пред полетување. Летот за Истанбул ТК1006 во 20:50. Слетува во 23:25 по локално време.

2.ден ИСТАНБУЛ – МАХЕ
Продолжение на патувањето со лет ТК748 во 01:50 за Маџе – Сејшели. Слетување по локално време во 11:00. Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

3. – 8. ден МАХЕ
Престој во хотелот на база ноќевање со појадок. Денови предвидени за уживање на плажа. Можност за организирање на факултативни излети до околните острови (Praslin, La Digue).

9. ден МАХЕ – ИСТАНБУЛ
Појадок. Слободно време до трансферто на аеродром. Чекање на летот за Истанбул ТК749 во 21:40.

10. ден ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Слетување во Истанбул во 04:30 по локално време. Продолжение на патувањето со лет ТК1003 во 07:35 за Скопје. Пристигање на Аеродром Скопје во 08:05.

 

Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање .

 

Пример за индивидуални поаѓања    (7 ноќевања)

ТЕРМИНИ : МАЈ 2021   ( 02.05.-11.05.2021 )

                        ЈУНИ 2021   ( 04.06 – 12.06.2021 )

                       ЈУЛИ 2021  ( 02.07 – 11.07.2021 )

ХОТЕЛИ И ЦЕНИ:

Berjaya Beau Vallon Bay Beach Resort And Casino 3*

од 1275

по лице во ДБЛ соба
со вклучен појадок

Doubletree By Hilton Seychelle 4*

 

од 1835

по лице во ДБЛ соба
со вклучен појадок

Hilton Seychelles Labriz Resort&Spa 5*

од 1959

 по лице по лице во ДБЛ соба Villa Garden View/ со вклучен појадок


 

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Истанбул-Махе-Истанбул-Скопје со Turkish Airlines сo вклучен багаж, согласно саатници на програма;
 • Аеродромски такси;
 • 7 ноќевања во наведениот хотел, наведен тип на соба / наведена услуга,
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром.


Цената не вклучува:

 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Задолжителен негативен PCR тест;
 • Факултативни тури;
 • Други индивидуални трошоци;
 • Патничко осигурување;
 •  


Услови:

 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.
 • Задолжително патничко осигурување

 

ХОТЕЛИ - ПРЕДЛОГ

 • Berjaya Praslin Resort 3* 

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Berjaya Praslin Resort е сместувачки објект на Сејшели со *** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок, полу-пансион или полн пансион.

 Вебсајтhttps://www.berjayahotel.com/praslin

 

 • Castello Beach Hotel 4* 

 Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Castello Beach Hotel е сместувачки објект на Сејшели со **** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок или полу-пансион

 Вебсајтhttps://www.castellobeachhotel.com/

 

 • Coral Strand Smart Choice Hotel 3* 

 Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Coral Strand Smart Choice Hotel е сместувачки објект на Сејшели со *** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок, полу-пансион или полн пансион.

 Вебсајтhttps://coralstrand.com/

 

 • DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles 4* 

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

DoubleTree Resort & Spa by Hilton Hotel Seychelles - Allamanda е сместувачки објект на Сејшели со **** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база полу-пансион или полн пансион.

 Вебсајтhttps://doubletree3.hilton.com/en/hotels/seychelles/doubletree-by-hilton-seychelles-allamanda-resort-and-spa-SEZDTDI/about/amenities.html

 

 • Savoy Seychelles Resort & Spa 5* 

Ова е пример на сместување какво што можете да очекувате. Вистинското сместување може да биде друго, но слично во поглед на тоа што нуди.

Savoy Seychelles Resort & Spa е сместувачки објект на Сејшели со ***** (по локална категоризација) кој располага со двокреветни соби. Услугата е на база ноќевање со појадок или полу-пансион.

 Вебсајтhttps://savoy.sc/

 

Важни напомени:

Ве молиме внимателно прочитајте ги овие напомени. Сметаме дека е исклучително важно нашите патници да бидат добро информирани, што овозможува помалку недоразбирања за време на патувањето и попријатно искуство.

Напомени:
Општи напомени:

 • Организатор на патувањето ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР
 • При пријавување, потребно е да доставите копија од пасош/податоци од пасошот со кој патникот ќе патува на самото патување. Патникот мора задолжително да го провери траењето и исправноста на патниот документ, како и бројот на слободни страници потребни за патувањето.
 • Сите пасоши мораат да имаат рок на важење минимум 180 дена (6 месеци) од датумот на враќање во земјата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото на измена на одредени содржини од програмата, во случај на вонредни околности и работи кои агенцијата не може да ги предвиди, за време на склучување на договорот.
 • Организаторот на патувањето не е овластен и не ја проценува валидноста на патните и други исправи.
 • За сите информации кои се дадени по усмен пат, агенцијата не сноси никаква одговорност.
 • Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата на патници е задолжен да ги информира и запознае сите патници со договорениот програм на патување, условите на плаќање, визирање и ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР од СКОПЈЕ.
 • Патниците се должни, два дена пред поаѓање, да го проверат точното време и место на поаѓање на групата.
 • Патникот е должен сам да се запознае со правилата на однесување во земјата во која патување и да ги почитува важечките законски царински прописи.
 • Во превозните средства најстрого е забрането пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства.
 • Патниците се дожни да, во автобусите и другите превозни средства со кои се врши трансфер, останат на своите места и не смеат истите да ги напуштаат на места кои не се предвидени за пауза (граници, чек-поинт станици, патарини итн). Во случај патникот да го напушти возилото без претходен договор со претставникот на агенцијата, истиот сам ги сноси сите трошоци и последици.
 • Патникот кој преку неадекватно однесување, ги вознемирува останатите патници или смета на шоферите и/или придружникот на групата во својата работа, ќе биде одма исклучен од патувањето и целата одговорност преоѓа на него/неа, без право на жалба и враќање на пари.
 • Патникот е должен да ја почитува “саатницата” одредена од страна на претставникот на агенцијата на патувањето, во спротивно, претставникот на агенцијата има право да го исклучи патникот од патувањето.
 • Во туристичките автобуси не е можна употреба на тоалет. Во согласност со планот и програмот на патувањето, паузи се прават на 3-4 часа (во зависност од локацијата и опременоста на бензинските станици), кои патниците можат да ги користат за употреба на тоалет.
 • Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото на поаѓање, местата за паузи и времетраењето на истите. Со плаќање на превозот, патникот го прифаќа горенаведеното, без право на приговор и жалба.
 • Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за далечни патувања и 50 патници за европски патувања.
 • Во случај на недоволен број на патници за реализација на аранжманот или други објективни околности, организаторот на патувањето ги информира патниците дека аранжманот е откажан – најкасно 10 дена пред датумот на поаѓање за далечни патувања и 5 дена пред датумот на поаѓање за европски патувања.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат превоз со авион, по купување на авио картата, невозможно е средствата да се вратат и во тој случај – важат условите на авио компанијата.
 • Кај аранжманите кои вклучуваат low-cost авио компании, во случај на одложување на летот, откажување или губење на конекциите, патниците се дожни сами да ги платат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околностите кои се надвор од нејзиниот домет.
 • Цените на low cost аранжманите се подложни на промена. По уплата на авансот се проверуваат тарифите и на патникот му се потврдува цената на аранжманот.
 • Агенцијата не сноси одговорност доколку дојде до промена на авио конекциите од страна на авио компаниите.
 • Саатниците на летовите наведени во планот и програмот или добиени од страна на агенцијата се подложни на менување и зависат исклучиво од авио компанијата.
 • Агенцијата го задржува правото да го одбере превозното средство за трансфер. Трансферот се врши до самото сместување, доколку истото е физички возможно.
 • За сите понудени или достапни дополнителни доплати, кои имаат врска со планот и програмот на патувањето, или сместувањето, потребно е да се изјасните при пријавување.
 • Доколку некој патник сам одлучи да смени дел од планот и програмот на патувањето, агенцијата нема обврска на тој патник да му обезбеди трансфер/ран или доцен check-in или check-out во сместувањето/различни ноќевања во сместувањата, од она што е предвидено со планот и програмот на патувањето.
 • Малолетните патници за време на патувањето мора да имаат заверена согласност од родителите.
 • Заради почитување на саатниците предвидени со програмот на патување, како и почитување на времето на останатите патници од групата, не постои можност за задржување на границите кои претставуваат излез од Европска Унија, поради заверување на сметки и враќање на данок од Европската Унија (TAX FREE)
 • Наша препорака е да водите сметка за вашите лични документи и пари на Вашето патување.
 • За овој аранжман се применуваат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ.

Напомени во врска со сместувањето:

 • Организаторот на патувањето, ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР, го задржува правото на распоред по соби, во согласност со структурата на собите во сместувачкиот објект. Доколку постои можност, агенцијата се труди да излезе во пресрет на желбите на патниците (Ве молиме да имате разбирање. Ова патување пред сѐ треба да биде авантура и добра забава).
 • Во сместувачките објекти се влегува првиот ден од престојот во согласност со правилата на самиот сместувачки објект.Начесто, check-in е во попладневните часови (14h или 15h), а check-out – последниот ден од престојот, најчесто до 10h или 11h.
 • Описите на сместувачките објекти се од информативен карактер.
 • Некои од дополнителните содржини на сместувачките објекти се достапни со доплата. Постои можност на отстапувања и промена на достапноста на некои содржини, бидејќи истите зависат исклучиво од сместувачките објекти (нпр. Сеф, паркинг, мини-бар, ТВ, клима уред...)
 • Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачкиот објект и сам сноси одговорност доколку дојде да санкционирање од страна на персоналот на сместувачкиот објект
 • Во некои сместувачки капацитет во Азија, Африка и Латинска Америка – нема врела вода.
 • Сместувачките капацитети ги сместуваат патниците и го одредуваат распоредот и типот на собите спрема својата расположливост во дадениот момент. Агенцијата не е во можност да им потврди на клиентите дали креветите ќе бидат twin (раздвоени) или double (голем француски лежај), како ни спратноста во самото сместување, освен доколку тоа не е посебно назначено во Договорот. Клиентот со уплата на аранжманот се согласува со овие факти и условите на сместувањето, без право на жалба.
 • Патниците коио патуваат сами во некои програми имаат можност да со доплата, престојуваат сами во еднокреветна соба. Доколку патникот сака да се спои со некој од другите патници од групата и не сака да плаќа доплата, прифаќа да се спои со било кое лице од групата, без оглед на возраста и полот на сопатникот. Во овие ситуации, агенцијата апсолутно не одговара за било какви евентуални непријатност или несогласувања кои патниците можат да ги имаат за време на патувањето.

Напомена во врска со факултативните излети:

 • Факултативните излети не се задолжителен дел од патувањата и за факултативните излети не е обезбедена заштита во поглед на гаранција за патувањето.
 • Термините и цените на факултативните излети се променливи и зависат од слободните термини по локалитетите, бројот на пријавени патници и други објективни околности.
 • Факултативните излети се реализираат од страна на локални агенции. ТА ОРФЕЈ ТРАВЕЛ И ТУР ОПЕРАТОР не е во можност да влијае на работи кои се надвор од нејзиниот домет, односно се врзани за самата реализација на излетот.
 • Факултативните излети се реализираат од локални туристички водичи, на самите локалитети, на англиски јазик. Со плаќање на излетот, патникот ги прифаќа сите услови на локалната агенција, без право на жалба.
 • Агенцијата не може да влијае на времетраењето на патувањата до локалитетите, времето на поаѓање, враќање или обиколка, како ни стручноста на локалните водичи.
 • При уплата на факултативен излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција која е организатор на излетот. Доколку еден патник уплаќа излет во име на други патници, истиот е должен да ги извести сопатниците за условите на локалната агенција. Било какви измени и откажување од излетот по уплатата, не се возможни, ниту е возможно, под било кои околности, да се рефундираат уплатените средства.
 • Се молат сите патници, пред уплаќање на факултативен излет, да се информираат и упознаат со предвидениот план и услови за факултативниот излет.

Напомена во врска со визите:

 • Патниците задолжително мора да се запознаат со визниот режим на државата во која патуваат.
 • Некои амбасади бараат задолжително присуство на патникот за аплицирање за виза. Патниците се должни да ги испочитуваат правилата на амбасадата,
 • Патниците се должни да ги достават документите за визирање, најдоцна 1 месец пред патувањето, а доколку не ги достават во наведениот рок, должни се сами да ја обезбедат визата за патување.
 • Патниците кои не посеуваат нови биометриски пасоши на Република Македонија, должни се сами да се запознаат со визниот режим на државите во кои патуваат и сами да ги обезбедат визите за патување.
 • Агенцијата не гарантира дека на патникот ќе му биде одобрена виза и не е овластена да утврдува валидност на документи.
 • Агенцијата не сноси одговорност во случај на недобивање на виза.

 

Сејшели

1. ОПШТИ ПОДАТОЦИ:

Главен град: Викторија

Површина: 459 km²

Број на жители: 94.228 (2016.)

Население: најголем дел Французи, Африканци, Индијци и Кинези

Јазик: француски, англиски, креолски

Вероидповед: христијани - римокатолици

Локално време: UTC + 4

Независност: 26.jun 1976.

Валута: сејшелски рупии

 

2. ВИЗИ:

Виза за Сејшели не е потребна за граѓаните на Република Северна Македонија за туристички престој до 90 дена. Пасошот мора да важи најмалку 6 месеци по враќањето од патот (минимум 2 слободни страници).

 

3. ВРЕМЕНСКАТА ЗОНА е UTC + 4, односно при пресметување на зимското време разликата помеѓу С. Македонија и Сејшели е 3ч и за време на летото е 2 ч, бидејќи Сејшели не преминува на летно сметање на времето.

 

4. ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА:

Водата не е за пиење, се користи само флаширана вода и се избегнува мраз. Вода од шише се користи и за миење на забите. 

Не е неопходна вакцина за влез во Сејшелите. 

Што се однесува до лекови за маларија, не е неопходно да се земаат затоа што во Сејшелите нема маларија, но за ова консултирајте се со Вашиот лекар. Важно е да се знае дека лековите не штитат 100% од маларија и можат да имаат несакани дејства. 

Со Вас понесете лекови за редовна терапија доколку ја примате, пробиотик, лекови за намалување на температурата, за болка или лекови што обично ги носите со себе на патување. Исто така, понесете и крема сончање и Аутан. 

Препорака е да имате здравствено осигурување. Можете да уплатите здравствено осигурување во агенцијата најдоцна 5 дена пред поаѓање. За цената на осигурувањето, обратете се во агенцијата.

 

5. БЕЗБЕДНОСТ:

Сејшели е безбедна дестинација, но се препорачува да се чуваат скапоцените работи во сместувањето бидејќи секогаш постои можност за кражба на улиците или плажите.

 

6. КЛИМА:

Сејшелите имаат слична температура во текот на целата година кога ноќите ретко достигнуваат под 24 степени, а денот ретко надминува 33. Може да очекувате постојана промена на облаците и сонцето, бујно зеленило и влажност затоа што ова е тропска дестинација.

 

7. ХРАНА:

Кујната на Сејшели настанала под влијание на француската, британската, индиската, африканската и арапската кујна, создавајќи целосно уникатна кујна, каде што најважни намирници се оние што се наоѓаат во нивната околина: морска храна, риба, како и разни тропски овошја и зачини. Особено ѓумбир, кари и чили. Речиси секое јадење има најмалку еден од овие три зачини во себе.

 

8. ОБЛЕКА:

Од облека треба да понесете летна, полесна гардероба, но задолжително со себе понесете неколку долги ракави и долги панталони, пред се поради авионите, но и можноста за пад на температурата.

 

9. ПАРИЧНИ СРЕДСТВА:

Валутата која во оптек е Сејшелски рупии - SCR. 

1ЕУР = 15 SCR, 1 $ = 13 SCR. 

Препорачливо е да носите долари со себе бидејќи е најприфатена валута на Сејшелите. 

Во подобрите хотели и во главниот град, има банкомати и сите услуги можат да се плаќаат со картички или во странска валута (евра и долари), а истото важи и за изнајмување автомобил. За деталите консултирајте се со вашата банка и не заборавајте да пријавите заминување во странство за да не ви ги блокираат картичките.

 

10. СТРУЈА, ИНТЕРНЕТ И КОМУНИКАЦИЈА:

Во повеќето случаи, нашите мрежи работат во Сејшели. 

Сите сместувања имаат wi-fi. 

Во однос на електричната енергија, напонот е ист како нашиот, но потребни Ви се адаптери за приклучок. Влезот е ист како и за Велика Британија (три рамни конектори). 

Не можете да набавите адаптери на дестинацијата.

 

11. СУВЕНИРИ:

Од сувенири препорачуваме: Такамака рум, Coco de mer - морски кокос (многу е важно да имате автентичен сертификат за купување, т.е. да добиете сертификат затоа што од 2017 година е воведен закон кој строго го контролира шверцот од ваков вид, без оригинален сертификат може да завршите во затвор), нешто со мотиви од желка кои се заштитен знак на Сејшели, есенцијални масла, накит од креол и уметнички дела, марами, фустани...
 

12. ДРУГИ НАПОМЕНИ:

Не ви треба меѓународна возачка дозвола за изнајмување автомобил или мотор во Сејшели. 

Секогаш проверувајте го рокот на траење на сè што ќе купите во Сејшелите.