orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Пролетни понуди 2020

РИМ - НЕАПОЛ

РИМ  - НЕАПОЛ   5 дена со авион / 4 НП

ЦЕНАТА ВАЖИ ЗА ТЕРМИНИТЕ:  ( 06-11.12.2019 /06-11.03.2020 / 17-22.04.2020 и 22-27.05.2020)

 

Програма:
1 ден Скопје - Ниш – Рим :
Состанок на групата на пред хотел Холидеј Ин . Трансфер до Ниш. Лет од Ниш за Рим. Пристигнување во Рим. Трансфер до хотелот, одлагање на багажот во соба за багаж. ФАКУЛТАТИВНО , Панорамски разглед на градот со водич пеш: Железничката станица Термини, Сан Пјетро ин Винколи, Колосеумот со Римскиот форум ,Виа Венето, Шпански скали, Пјаца дел Пополо, Виа дел Корзо, Фонтана ди Треви и Плоштадот Венеција, плоштадот Навона, Пантхенон, Враќање во хотел.Сместување .Слободно попладне за индивидуални активности, шопинг. Ноќевање.

2 ден РИМ  ( факултативно Ватикан,Сикстинска капела, црквата Св. Петар)
Појадок. Слободно време за индивидуални активности или можност за факултативна посета на Ватикан: Сикстинската капела, Ватиканските музеи, црквата Св.Петар. Прошетка до Замокот на Ангелите и преку мостот на Ангелите до Плоштадот Навона, позната и како уметничка четврт на Рим. Посета на Пантеонот. Вечерта, препорачуваме да го посетите квартот Трастевере. Ноќевање                                                                                                                                              

3 ден) РИМ – НЕАПОЛ

Појадок.  Превоз до Неапол. Сместување во хотел во Неапол.  Факултативно,    панорамски разглед на Неапол: катедралата Св.Генаро, црквите Св.Лоренцо Маѓоре и Св.Доменико Маѓоре, плоштадот Гесу, Порта Алба, плоштадите Данте и Белини...  Сместување во хотел. Ноќевање  

 

4 ден ) НЕАПОЛ- САЛЕРНО-СОРЕНТО  ( Факултативна екскурзија)

Појадок. Факултативно екскурзија - Соренто, романтичниот град на сонцето, отмен, гостопримлив исполнет со медитерански дух. Пејсажот е нешто што е единствено само во овој град. Тесните колоритни улички исполнети со туристи се главна карактеристика на овој град. Двете пристаништа “Marina Grande” и “Marina Piccola, именувани по нивната големина можете да ги посетите симнувајќи се по скали или со лифтови. Тука е секако и главниот плоштад Тесо. Движејќи се по најпрочуениот брег во Италија, Амалфи брегот, посета на уште едно прекрасно место кое излегува на Тиренско море Салерно. Салерно е главен културен, уметнички и научен центар. Денеска претставува главна туристичка атракција. Во самиот град е катедралата каде што се наоѓа гробницата на Св.Матеј еден од 12те апостоли, црквата SS.Annuziata која е изградена во 14в., улицата Lungomare Trieste главната променада на Салерно, замокот Castello di Arechi граден во византиски стил, стариот град на Салерно.. Враќање во хотел. Нокевање.

5 ден   Неапол -Рим-Ниш – Скопје
Појадок. Одјавување од Хотелот. Трансфер од Неапол до Рим. Лет за Ниш. Пристигнување во Ниш. Трансфер од аеродромот Ниш за Скопје. Пристигнување во Скопје.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 369 ЕУР (за уплата до 15.11.2019)
   РЕДОВНА ЦЕНА ......................................... 499 ЕУР

 

Во цената на пакетот е вклучено:
– Автобуски превоз Скопје-Ниш- Скопје
– Авионски превоз на релација: Ниш – Рим - Ниш
– Рачен багаж максимум 8 кг  со димензии ( 40х30х20)  
– Хотелско сместување во хотел *** / 2 НП во Рим и 2 НП во Неапол

- ПРЕВОЗ ОД Рим до Неапол со воз или автобус
– Трансфер аеродром – хотел– аеродром
– Организација и реализација на аранжманот

 

Во цената на пакетот не е вклучено:
– Аеродромски такси 4.950,00 денари

 //   за чекиран багаж се доплака според условите на авиокомпанијата //                          

  - Разглед на градот  Рим со водич............ 25 ЕУР по лице 

  / Ватикан -Сиксинска капела –Св Петар.... 50 ЕУР по лице

 - Екскурзија  разглед на Неапол.............. 35 ЕУР по лице

- Ексурзија Соренто и Салермо................... 48 ЕУР по лице

- Екскурзија со брод до Капри...................   42 ЕУР по лице

 

 ( ЗАДОЛЖИТЕЛНО пријавување и уплата  за факултативите 15 дена пред поаѓање)

– Туристичка такса од 4-6 евра на ден (се плаќа во хотелот на лице место, при земањето на клучевите од собите)  Секој патник си плака на рецепцијата на хотелот
– Задолжително патничко здравствено осигурување 180 мкд

 

Забелешки:

При правење на резервација се молат патниците да достават копија од првата страна на пасошот,во спротивно агенцијата нема одговорност за издавање на билетот со погрешни имиња,а патниците сами плаќаат пенали за ново издавање на авиобилетот.

Доколку бројот на патници е помал од минималниот,аранжманот не се откажува, но цената ќе се зголеми, зависно од бројот на патниците.

-Имињата на хотелите ќе бидат познати по формирање на групата а категоризацијата е според локалните критериуми

Организаторот на патувањето го задржува правото на делумни измени на распоредот на турата во зависност од состојбата на теренот, како и правото во случај на промена на цената на авионскиот превоз , да ја промени цената на аранжманот.

-Ги молиме патниците ВНИМАТЕЛНО да ги прочитаат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ кои се составен дел на оваа програма

- Уплата исклучиво во МКД  курс  1 ЕУР   =  62,00 МКД


ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€
Општите услови за патување се составен дел од овој аранжман

 

НАПОМЕНИ:
- Во случај на помал број од 15 пријавени патници,  нема да се откаѓе аранжманот, но цената ке претрпи одредена промена во согласнот со патниците кои се пријавени.

- Доколку не се оствари минималниот број на патници агенцијата го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
- Краен рок за отказ на аранжманот од страна на агенцијата е 
5 дена пред патувањето.
- Плаќањето и доплатите во земјата во врска со ова патување, патниците ги вршат во денари. 
- Факултативните излети се плаќаат исклучиво во валутата на земјата која е цел на патување,  на лице место.
- Содржината на Панорамските тури и разгледите се подложни на промени условени од оправдани причини, (застој во сообраќајот, локални штрајкови, лоши временски услови…)
- Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен агенцијата не може да гарантира, со исклучок во случај кога за одреден хотел постои доплата со која патникот си обезбедува поглед на море / базен.
- Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и ино партнерот. Во случај на накнадна промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. 
- Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. 
- Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога има доплата за истите.
- За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се рачуна од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14
:00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.
- Дополнителните односно помошните кревети најчесто се на расклопување, и често пати со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен кревет, и во истите децата го делат истиот лежај со родителите.
- Организаторот не сноси одговорност за евентуалните поинакви усни информации за програмата на патување.
- Цената на аеродромските такси е подлежна на промена и не зависи од организаторот на аранжманот туку од самата авио компанија. Точната цена на аеродромската такса се утврдува при издавањето на авионската карта, најдоцна 48 часа пред почеток на патувањето.
- Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на поедини содржини заради објективни околности.

-Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.

Поради закажување на термини и купување на влезници, факултативите мора да се пријават и уплатат во агенција. Агенцијата не гарантира достапност на влезници на лице место

 

  • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот  во случај на промена на цената на превозот (во случајот промена на цена на авио билетот) или  хотелот
  • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот  5 дена пред  датумот на започнување на истиот
  • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите
  • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици
  • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.


- Ги молиме патниците ВНИМАТЕЛНО да ги прочитаат ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ кои се составен дел на оваа програма.