orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Есенски тури

Барселона

Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.Орфеј Туристичка Агенција 

Скопје- Република Македонија

Ул. 11 Октомври  бр. 2 СКОПЈЕ

На плоштад кај Триумфалната порта

тел. 02 / 3118 602

     Орфеј Туристичка Агенција

 БАРСЕЛОНА 

        Термини:    /  11.10.-14.10 2019

 Авион / 4 дена / 3 ноќевања

 

Посетете ја софистицираната, елегантна и романтична стара дама – Барселона. Импресивните и необични градби на Антонио Гауди го чинат овој град единствен, благодарение на широкоградиот дух на Шпанците тој не е само станица на илјадници туристи туку и место каде ќе ја почуствувате топлината на домот. Искористете ја уникатната можност да ги посетите и искусите од прва рака сите културни и архитектонски зданија кои овој град ги нуди на дофат и уживајте во Паркот Гуел, плоштадот на Кристофер Колумбо, плажата Барселонета, плоштадот Каталунија од каде започнува светски познатата пешачка и шопинг улица La Rambla, плоштадот Еспања со импресивните фонтани, Олимпиското село, брдото Монтжуик, олимпискиот стадион, Камп Ноу, музејот на Дали во Фигерас, како и огромен број на други класични и модерни архитектонски ремек дела.

1 ДЕН :   (ПЕТОК )

   СКОПЈЕ - БАРСЕЛОНА

Состанок на групата на скопскиот аеродром во 16:30 часот. Полетување за Барселона во 18:15 часот. Пристигнување во Барселона во 21:05 часот. Трансфер до хотелот. Сместување во одбраниот хотел. Ноќевање.

2 ДЕН :  ( САБОТА )

   БАРСЕЛОНА

Појадок. Предлагаме факултативен   разглед на градот ,прошетка низ најпознатата улица во Барселона – вибрантната и секогаш возбудлива Рамбла (Las Ramblas),  булеварот Дијагонал главната авенија која Барселона ја дели на два блока источен и западен, прекрасната готска катедрала Саграда Фамилија, плоштадот Каталонија- централниот градски плоштад точка каде стариот град се сретнува со новиот во чие продолжение се протега зелената авенија Рамбла, споменикот на Колумбо- местото каде Колумбо пристигнал по откривањето на Америка, Олимпиското пристаниште, ридот Мон Жуик со Олимпискиот стадион и спортската палата, плоштадот Шпанија на која се наоѓа Конгресниот центар, Националната галерија на каталонската уметност и неговите прекрасни Магични фонтани, плажата Барселонета, Шпанското село.... Слободно попладне за индивидуални активности, или прошетка (со метро) до паркот “Гауди”. Ремек делото на познатиот шпански архитект Антони Гауди, препознатливо по својата уникатност, денес е дел од листата на светското култирно наслетство под заштита на UNESCO. На враќање, прошетката продолжува по авенијата De Gracia со познатите гаудиеви згради: Casa Mila и Casa Batllo.. Ноќевање.

3 ДЕН  ( НЕДЕЛА )

   БАРСЕЛОНА (факултатива: Монсерат или Фигерас+Герона)

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, прошетки и можност за шопинг во познатите шопинг центри од градот, или факултативна посета на Фигерас со Герона и Монсерат – препорачуваме целодневна посета на Фигерас каде се наоѓа музејот на Салвадор Дали, што е предизвик за сите љубители на уметноста и оние кои сакаат да видат нешто потполно оригинално. Место во кое е роден и цел свој живот творел Дали, и насекаде може да се забележи Далиевото влијание. Сите негови дела прикажани на посебен начин и на посебно место ја прикажуваат неговата генијалност. Музејот во кој може да се види најголемата и најразновидната колекција, скулптури, 3Д колажи, како и приватно колекции на Дали од други уметници. Попатно на враќање посета на убавото, живописно градче Герона, кој се наоѓа на североисток на Шпанија непосредно до Француската граница. Прошетка низ историскиот центар на градот, неговата тврдина изградена како систем на одбрана во римскиот период, катедралата која се наоѓа во срцето на тврдината, колористичниот куќички на брегот на реката Onyar ... Слободно време за кафе пауза. На пат кон Барселона попатно посета бенегдиктинскиот манастир во Монсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Вечерта, факултативна вечер со Фламенко. Ноќевање.

4 ДЕН  ( ПОНЕДЕЛНИК)

   БАРСЕЛОНА - СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување на собите и сместување на багажот во соба предвидена за багаж.Слободен ден за индивидуални активности или можност за прошетка (со метро) до Олимпиското пристаниште и плажата Барселонета. Можност за посета на Аквариумот - еден од наголемите и најубавите во Европа. Попладне, препорачуваме посета на Триумфална Порта, Главниот парк со неговите градини... Посета на Готскиот кварт и многубројните музеи, како Музејот на Пикасо и Чоколадниот Музеј. Во 18.00 часот трансфер до аеродормот во Барселона. Лет за Скопје во 21:45 часот. Пристигнување на скопскиот аеродром во 00:30 часот.

 

БАРСЕЛОНА  4 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА / АВИОН

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА УПЛАТА ДО 30.05.2019

         299 ЕУР

 

        

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ

         399 ЕУР

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

- Авионски превоз: Скопје - Барселона - Скопје 
- Трансфери во Барселона, на релација: аеродром - хотел - аеродром 
- Сместување во Хотел на база три ноќевања со појадок 
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Аеродромски такси во Скопје и Барселона – 60еур (3.720 мкд)
  • Багажот не е вклучен во цената на аранжманот / според условите на ВИЗЕР се плака
  • Допплата за еднокреветна соба 135 еур
  • Факултативно- разглед на градот Барцелона ......... 35 ЕУР /пеш/метро/локален водич/
  • Факултативна вечер со Фламенко  50,00 EUR
  • Факултативна посета на Фигерас и музејот на Салвадор Дали (вклучена влезница),  И Герона   60,00  ЕУР  по лице
  • Посета на Монсерат со превоз и водич .........  60,00 еур
  •  Влезници во објектите и културно историски споменици (Sagrada Familia, Montjuic, Parc Guell, Camp Nou, Шпанско Село,) се плакаат на лице место
  •  Туристичка такса, се наплаќа на рецепција во хотел  1,50 € на ден. ( секој ја плака сам )

Забелешки:

- ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 15 ПАТНИЦИ
- Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€
- Општите услови за патување се составен дел од овој аранжман
- Организатор на ова патување Орфеј травел.

 

Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
пријавени патници за  реализација: 20.

Цената е по курс од 1 еуро = 62 денари

За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот,

За оваа програма важат општите услови за патување .