orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

8-ми март

ТОСКАНА

1 ДЕН : СКОПЈЕ – БОЛОЊА – МОНТЕКАТИНИ
Состанок на групата на Аеродромот во Скопје во 11:45 часот.
Полетување за Болоња во 13:15 и пристигнување во 15:00 часот.
Трансфер до хотелот во Монтекатини Терме. Сместување во хотелот.
Ноќевање.
2 ДЕН : ФИРЕНЦА
Појадок. Препорачуваме Факултативно , разглед на Фиренца, лулката на
ренесансата, градот на “Давид“ на Микеланџело, на “Раѓањето на
Венера” на Ботичели, градот во кој Данте го започнал создавањето на
италијанскиот литературен јазик. Катедралата Дуомо со автентичната
купола – чудо на ренесансната архитектура, Палатата Векио – Градското
Собрание, Плоштадот Сињорија – познат по репликата на
Микелаџеловиот Давид и Галеријата Уфици, Понте Векио – стариот Мост
од 14 век, Палатата Пити… Слободно време за вкусување на некој
италијански специјалитет. Можност да се почувствува атмосферата на
елитните кафулиња со “вистинскo” италијанско кафе. Ноќевање.
3 ДЕН: СИЕНА – САН ЏИМИЊАНО
Појадок. Препорачуваме целодневна факултативна посета на Сиена,
еден од најубавите средновековни градови, вечниот “ривал” на Фиренца.
Сиена е позната по готската архитектура со карактеристична црвена боја.
Разглед на градот, опколен со ѕидини од 16 век, Плоштадот Ил Кампо во
форма на школка, еден од најубавите плоштади во Европа каде

доминира Градската Палата со високата кула, Катедралата со богата
мозаична декорација… Превоз низ преубавите предели, налик на
позадина на ренесансните слики, со попатна посета на Сан Џимињано,
најсимпатичниот мал град во Тоскана. Враќање во хотелот во вечерните
часови. Ноќевање.
4 ДЕН : ФИРЕНЦА – БОЛОЊА – СКОПЈЕ
Појадок. Факултативно посета Посета на Пиза и прошетка по еден од
највеличествените плоштади Дуомо во Италија со Катедралата,
Крстилницата и познатиот симбол – Кривата кула. Факултативно посета
на најголемиот ОУТЛЕТ во средна Италија Барберино. Превоз до
аеродромот во Болоња. Полетување во 21:10 часот и пристигнување во
Скопје во 22:55 часот.
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:
ЦЕНА ЗА РАНА УПЛАТА ДО: 20.12.2023 (само 10 места)
Хотел 4* 399 евра (24.740,00 денари)
РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 499 Евра/30.940,00

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Авионски превоз на релација Скопје-Болоња-Скопје со вклучени
аеродромски такси
– Рачен багаж (1 торба/ранец со димензии 40x30x20cm до 10kg)
– Организиран трансфер со автобус од Аеродромот до Хотелот и од
Хотелот до Аеродромот
– Сместување во хотел со 3 звезди во Монтекатини на база 3 ноќевања
со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg)
2.900 денари

– Багаж за чекирање 1 куфер до 20kg 3.800 денари
– Посета на Фиренца 60 евра
– Посета на Сиена и Сан Џимињано 80 евра
- Посета на Пиза и ОУТЛЕТ Барберино 40 евра
– Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)
– Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
– Патничко – здравствено осигурување
НАПОМЕНИ: За овој аранжман важат Општите услови за патување на
СКТМ
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска
противвредност по курс 1 евро=62 денари
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на
патувањето