orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Есенски тури

ЛИСАБОН & ПОРТО 7 ДЕНА АВИОН од Софија

1.ден СОФИЈА -   ЛИСАБОН

Поаѓање за Софија од пред хотел Холидеј Ин во 12:00 часот (состанок на групата 15мин порано). Пристигнување на интернационалниот аеродром на Софија. Полетување за Лисабон во 19:50 часот по локално време,слетување во Лисабон  22:00 часот  по локално време во Франкфурт. Организиран трансфер до хотел и сместување. Ноќевање.

2.ден   ЛИСАБОН

Појадок.По појадокот, ФАКУЛТАТИВНО разглед на главниот и најголемиот град на Португалија, кој совршено ја отсликува португалската култура, комбинација од модерна култура која сепак го задржува своето кулутрно наследство и традиција. Разглед на Плоштадот Маркиз де Помбала, авенија на Слободата, централниот Плоштад Росио, срцето на Лисабон, познат уште како и плоштад Педро IV,  Плоштадот Рестауредорес со споменикот, кој е симбол на ослободувањето на Португалија од шпанската власт,  Плоштадот Комерцио, Кулата Белем и Манасторот на Св.Жероним, кои преставуваат светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ноќевање.

3.ден ЛИСАБОН - ПАРК НА НАЦИИТЕ        

Појадок.По појадокот, препорачуваме на прошетка во квартот Парк на нациите, лоциран во источниот дел на градот изграден за потребите на ЕXPO '98 последната најголема светска изложба во 20ти век, денес преставува футуристички архитектонски комплекс. Тоа е Комбинација на многубројни излошбени простори , привлецни шеталишта, најголемиот океанографски музеј, продавници и ресторани. Можност за возење со жичарата која овозможува спектакуларна глетка кон најдолгиот мост во Европа 17км ,,Васко де Гама". Во попладневните часови препорачуваме прошетка во квартот Алфама. Тој преставува најстариот кварт во Лисабон и единствениот поштеден од катастрофалниот земјотрес во 1755, налик на прекрасен лавиринт со тесни калдрмени улици. Можност за возење со стариот трамвај до Катедралата и Замокот од каде ќе уживате во незаборавен поглед на централниот дел на Лисабон. Можност за посета на посета на ресторан со традиционална португалска музика- Фадо. Ноќевање.

4.ден : ЛИСАБОН - СИНТРА - КАБО де РОКА - КАШКАИШ - ЕСТОРИЛ

Појадок.По појадокот организиран целодневен факултативен излет на околината на Лисабон. Прошетка до Синтра, кој поради својата пријатна клима во минатото преставувала летна резиденција на кралското семејство, истиот во 1955г. УНЕСКО го прогласува за културно светско наследство. Патувањето продолжува кон Кабо де Рока, кое е  најзападната точка на континентална Европа. Неговите координати се впишани на камен, сместен на ‘рт длабоко во Атлантикот. Продожуваме кон Кашкаиш, шармантно гратче лоцирано на брегот на океанот, поврзано со Есторил, денес двата преставуваат монденски летувалишта познати по своите песочни плажи.Враќање во Лисабон. Можност за посета на шопинг центар. Ноќевање

5.ден  ЛИСАБОН- ПОРТО

Појадок. По појадокот одјвување од хотел  и заминување кон Порто. Организиран трансфер до Порто Пристигнување во Порто. Сместување во хотел. Слободно  време за индивидуални активности ФАКУЛТАТИВНО, разглед на Порто. Втор град по големина во Португалија, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Познат по виното, кое што го носи истото име, како и по својата историја, туристичките атракции и бројните кафулиња, ноќните клубови, кои го прават градот вибрантен Посета на најстариот кварт Рибериа, кој е светско наследство под заштита на УНЕСКО, лоциран на ридот на градот, со поглед кон реката Дуро, посета на црквата Сан Франциско од 14 век која е главна атракција изградена во готички стил со позлатени резби, Авенијата Алиадос,  Палатата Бурзе , прекрасен неокласичен споменик (изграден од 1842 до 1910 година)...Разглед на градот со попатна посета на локална винарија и дегустација на познатото португалско вино..Ноќевање

6.ден ПОРТО

Појадок. По појадокот Факултативно посета на локална винарија и дегустација на познатото португалско вино. Можност за прошетка по квартот Рибеира и пловидба со традиционален чамец. Ноќевање

7.ден) ПОРТО - СОФИЈА

Појадок. По појадокот одјавување од хотел и организиран трансфер до аеродром. Слободно време до лет за Софија. Пртистигнување во Софија
Органзииран трансфер од Софија до Скопје. Пристигнување во Скопје после полноќ.

Во цена е вклучено:

* Авио билет на релација Софија -Лисабон, Порто - Софија

*  рачен багаж до 8кг  55X40X23 cm

*  4 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3*** Супериор во Лисабон

*  2 ноќевања со вклучен појадок во хотел 3*** Супериор во Порто

*  Трансфер аеродром - хотел - аеродром

*  Трансфер на релација  Лисабон - Порто

*  Трансфер на релација Скопје -Софија -Скопје

*  Разглед на градовите  Лисабон и Порто (со по еден ден: hop on- hop off):

*  Лиценциран придружник за време на целото патување

*  Целосна реализација и организација на патувањето

 

Во цената не е вклучено:

*  Аеродромски такси 130еур (8100 мкд) - се плаќаат во агенција.

* Разглед на Лисабон 30 ЕУР ,  Разглед на Порто  30 ЕУР по лице

*  Факултативен излет на околината на Лисабон (Синтра, Кабо де Рока, Кашкаиш Есторил) со вклучена влезница за палатата Пена -90 ПО ЛИЦЕ

* посета на локална винарија и дегустација на познатото португалско вино... 40 ЕУР

*  Туристичка Такса - 20€ задолжителна уплата во агенција при резервација.

*  Влезници во музеи и културно историски споменици

*  Карти за локален превоз

*  Патничко- здраствено осигурување

 

НАПОМЕНА:

*  За овој аранжман важат Општите услови за патување .

*  Патниците се должни 24 часа пред поаѓање да се информираат за времето и место на поаѓање !

*  За реализација на аранжманот е потребен минимум од 25 патници

*  За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 15 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации