orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Нова година 2020

НОВА ГОДИНА 2020 ПРАГА- КАРЛОВИ ВАРИ- ДРЕЗДЕН- ВИЕНА

 

Термин 28 Декември

1 ден  28.12.2019 СКОПЈЕ – ПРАГА

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 10:30ч. Поаѓање на автобусот во 11:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

 

 2 ден  29.12.2019 ПРАГА

Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со локален водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Еврејската четврт, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ден   30.12.2019ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ

Појадок. Препорачуваме полудневен  излет до бањскиот центар Карлови Вари. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка како и музејот на Бехеровка .  Враќање во Прага во доцните попладневни часови . Предлагаме  крстарење со брод по реката В’лтава.  Слободно време . Ноќевање 

 

4 ден  31.12.2019ПРАГА – ДРЕЗДЕН

Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики,прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага . Дочек на Нова Година на централниот градски плоштад. Ноќевање.   

 

 5 ден  01.01.2020ПРАГА – OUTLET FREEPORT -  ВИЕНА

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT  . По пристигнувањето  во Виена, прошетка низ стариот дел на градот:  Стефан Плац, катедралата Св. Стефан ...  Слободно време за индивидуални прошетки. Поаѓање за Скопје во вечерните часови.  Ноќно возење.

 

6 ден 02.01.2020 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во пладневните часови

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 15  НОЕМВРИ:  169 € / 10.480 денари

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 189 € / 11.720 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања со појадок  во хотел FORTUNA WEST 3* НП во Прага.
 • Организација и водство на програмата
 • Посета и разглед на Виена
 • Попатна посета  на  OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  210 ден
 • Разглед на Прага со локален водич  (10€)
 • Факултативен излет Карлови Вари   (25€)
 • Доплата за еднокреветна соба  4.650 ден
 • Крстарење со брод по Влтава  (20€)
 • Целодневна посета на Дрезден  (30€)
 • Туристичка такса 1 евро на ден / по лице
 • Влезници за музеи и локалитети
 • Агенцијата го задржува правото за промена на излетитетите по денови и сатници
 • Можност за резервација на хотел од повисока категорија или хотел на друга локација

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ОРФЕЈ ТРАВЕЛ
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.