orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

8-ми декември

8-ми декември во ЗЛАТИБОР

     06 Декември(петок) СКОПЈЕ - ЗЛАТИБОР

Состанок на групата на Дрводекор во 23.00 часот, поаѓање во 23.30 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со попатни паузи. Ноќно возење.

    07 Декември (сабота) ЗЛАТИБОР

Пристигнување во Златибор во утринските часови. Слободно време за прошетка низ градот. Околу пладне сместување во хотел. Во договорено време заминување кон етно село Сирогојно. Посета на музејот на отворено и специјализирана продавница за рачни ракотворби изработени од волна, по кои Сирогојно е познато низ светот. ВечераНоќевање.

    08 Декември (недела) ДРВЕНГРАД

Појадок. Факултативна посета  на Дрвенград (доколку дозволуваат временските услови) едно од делата на Емир Кустурица специјално конструиран за снимање на филмот “Животот е чудо”.  Во попладневните часови враќање во Златибор. ВечераНоќевање.

    09 Декември (понеделник) ЗЛАТИБОР - СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно време за прошетка низ центарот на Златибор и пазарот за сувенири и за добро познатата златиборска пршута и кајмак. Тргнување за Македонија. Пристигнување во вечерните часови.

 

    Цена на аранжман за рана уплата до 15.11: 7.380 денари

 

 Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведена релација
 • Сместување во хотел МIR со 4**** на база 2 полупансиони (www.hotelmirzlatibor.rs)
 • Посета на Сирогојно
 • Организација и придружник на патувањето
   

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Посета на Дрвенград  10 евра  (доколку дозволуваат временските услови)
 • Влезница во музејот во Сирогојно – 150 динари ( околу 80 денари)
 • Влезница во Дрвенград 250 динари ( околу 120 денари)
 • Туристичка такса 2.5 евра по лице, се плаќа на рецепција на хотелот
  Доплата за 1/1 соба 3.300 денари
 • Задолжително патничко осигурување

Напомени:
       За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

 • За овој програм важат Опшите Услови на патување на Орфеј Травел Сервис.
 • Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд
 • Т.А.Oрфеј Травел Сервис го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.. . Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите попрограмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.  
  Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!