orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Велигденски понуди 2020

ЛИСАБОН - Велигден

Термин : од 18 до 23 Април 2020 / 6 дневен аранжман со авион

 

1 ДЕН :  СКОПЈЕ – СОФИЈА - ЛИСАБОН  

Во раните утрински часови предвидено поаѓање за Софија. Пристигнување на интернационалниот аеродром на Софија .Полетување за Лисабон во 11:45h по локално време (W6 4373), слетување во 14:05 h во Лисабон, организиран трансфер до хотел и сместување. ( ФАКУЛТАТИВНО ) Разглед на главниот и најголемиот град на Португалија, кој совршено ја отсликува португалската култура, комбинација од модерна култура која сепак го задржува своето кулутрно наследство и традиција. Разглед на Плоштадот Маркиз де Помбала, авенија на Слободата, централниот Плоштад Росио,срцето на Лисабон, познат уште како и плоштад Педро IV, Плоштадот Рестауредорес со споменикот, кој е симбол на ослободувањето на Португалија од шпанската власт,Плоштадот Комерцио,Кулата Белем и Манасторот на Св.Жероним,кои преставуваат светско културно наследство под заштита на УНЕСКО.Можност за посета на ресторант со традиционална португалска музика-Фадо.Ноќевање.

 

2-3 ДЕН :   ЛИСАБОН

Појадок. ФАКУЛТАТИВНО, разглед на португалскиот главен град  ( пеш разглед од два часа со локален водич) кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама. Препорачуваме посета на кулата Белем каде се наоѓа споменикот на славните португалски морепловци и нивните откритија, со кратко застанување на местото од каде Васко де Гама испловил на патување до Индија. Факултативно препорачуваме ручек во престижниот хотел на фудбалерот Кристијано Роналдо во центарот на Лисабон “ Pestana CR7 Lisboa”.. Ноќевање.

 

4 ДЕН :   ЛИСАБОН  

ФАКУЛТАТИВЕН ИЗЛЕТ ОКОЛИНАТА НА ЛИСАБОН ЕСТОРИЛ/КАШКАИШ/СИНТРА И КАБО ДА РОКА

Појадок. Појадок. Одјавување на собите. Препорачуваме целодневен факултативен излет – екскурзија  прошетка до Синтра, сликовит град под заштита на УНЕСКО, некогашна летна резиденција на португалските кралски семејства. Патувањето продолжува до најзападната точка на континентална Европа, Кабо да Рока. Покрај океанскиот брег, патот води до Кашкаиш, некогашно рибарско село, а, денес познато летувалиште кое со шеталиште е поврзано со Есторил. Ова монденско летувалиште со голем број голф терени, луксузни хотели и огромно казино, се споредува со Монте Карло. Продолжуваме до симболот на Лисабон – Манастирот Свети Јероним од 16 век, кој е под заштита на УНЕСКО. Нокевање

 

 5 ДЕН :ЛИСАБОН   - ЛЕТ ЗА СОФИЈА 

Појадок. Одјавување на собите. Слободен ден за прошетка. Трансфер до аеродром. Лет за Софија во 23:15 часот. Пристигнување во Софија во 05:05 часот на 23.Април , утрото . Трансфер до Скопје.

 

РАНА УПЛАТА

Цена за уплата до 04 Март: 399€ (24.738 мкд)

Цена за уплата после 05 Март: 499€ (30.938 мкд)

 

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:559€ (34.658 мкд)

Цената вклучува:

Повратен авионски превоз на релацијата Софија-Лисабон- Софија

Трансфер од Скопје до аеродромот  во Софија и обратно

Трансфер од аеродромот во Лисабон до хотелот во Лисабон и обратно

4 ноќевања со појадок во Хотел 3*** во Лисабон

Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

  

Цената не вклучува:

  • Аеродромски такси кои се променливи ...........95,00 ЕУР

  • Разглед на градот пеш со водич ( 3 часовен разглед) ..........25,00 ЕУР по лице

  • Факултативен излет во околината на Лисабон (Синтра, Кабо да Рока, Кашкаиш, Есторил) ... 95,00 ЕУР по лице ( посета на Белем кулата и манастирот Јероним

  • Влезници во музеите и културно историските споменици (ги плаќа секој сам на лице место)

  • Карти за локален превоз (метро, транвај, автобус, такси)

  • Ручек во   “ Pestana CR7 Lisboa”....... зависно од менито од 25 – 30 евра по лице се плака на лице место

  • Патничко-здравствено осигурување задолжително.

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот е потребен минимум од 15 патници

За реализација на факултативните излети посети и разгледи , потребно е пријавување најдоцна еден месец пред поаѓање,  калкулација е правена за минимум пријавени 15 патници, доколку се пријават помалку агенцијата има право да ги откаже или да предложи цена според пријавените патници.

За уплатана аранжманот во период на рана уплата се уплака целиот износ според понудата

Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.

 

По завршување на датумот предвиден за рана уплата , се плака според редовната цена.

*                     за Еднокреветна соба се доплака според условите на хотелот.

За овој аранжман важат општите услови за патување на ОРФЕЈ ТРАВЕЛ СКОПЈЕ

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност

по курс 1 евро = 62 денари

НАПОМЕНИ:

•      ЗА ОНИЕ ЛИЦА КОИ НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ЦЕЛОДНЕВНАТА ЕКСКУРЗИЈА КЕ ИМ БИДЕ ОРГАНИЗИРАН ТРАНСФЕР ДО АЕРОДРОМОТ ВО ЛИСАБОН.

 Пасошот треба да важи минимум 6 месеци по завршувањето на патувањето

Забелешки:

- При правење на резервација се молат патниците да достават копија од првата страна на пасошот,во спротивно агенцијата нема одговорност за издавање на билетот со погрешни имиња,а патниците сами плаќаат пенали за ново издавање на авиобилетот.

- Доколку бројот на патници е помал од минималниот,аранжманот не се откажува, но цената ќе се зголеми, зависно од бројот на патниците.

-Имињата на хотелите ќе бидат познати по формирање на групата а категоризацијата е според локалните критериуми

- Организаторот на патувањето го задржува правото на делумни измени на распоредот на турата во зависност од состојбата на теренот, како и правото во случај на промена на цената на авионскиот превоз , да ја промени цената на аранжманот.

-Ги молиме патниците ВНИМАТЕЛНО да ги прочитаат ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ кои се составен дел на оваа програма

- Уплата исклучиво во МКД  курс  1 ЕУР   =  62,00 МКД


ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€
Општите услови за патување се составен дел од овој аранжман

 

НАПОМЕНИ:
- Во случај на помал број од 15 пријавени патници,  нема да се откаѓе аранжманот, но цената ке претрпи одредена промена во согласнот со патниците кои се пријавени.

- Доколку не се оствари минималниот број на патници агенцијата го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
- Краен рок за отказ на аранжманот од страна на агенцијата е 5 дена пред патувањето.
- Плаќањето и доплатите во земјата во врска со ова патување, патниците ги вршат во денари. 
- Факултативните излети се плаќаат исклучиво во валутата на земјата која е цел на патување,  на лице место.
- Содржината на Панорамските тури и разгледите се подложни на промени условени од оправдани причини, (застој во сообраќајот, локални штрајкови, лоши временски услови…)
- Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен агенцијата не може да гарантира, со исклучок во случај кога за одреден хотел постои доплата со која патникот си обезбедува поглед на море / базен.
- Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и ино партнерот. Во случај на накнадна промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. 
- Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. 
- Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога има доплата за истите.
- За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се рачуна од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14:00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.
- Дополнителните односно помошните кревети најчесто се на расклопување, и често пати со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен кревет, и во истите децата го делат истиот лежај со родителите.
- Организаторот не сноси одговорност за евентуалните поинакви усни информации за програмата на патување.
- Цената на аеродромските такси е подлежна на промена и не зависи од организаторот на аранжманот туку од самата авио компанија. Точната цена на аеродромската такса се утврдува при издавањето на авионската карта, најдоцна 48 часа пред почеток на патувањето.
- Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на поедини содржини заради објективни околности.

-Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.

 Поради закажување на термини и купување на влезници, факултативите мора да се пријават и уплатат во агенција. Агенцијата не гарантира достапност на влезници на лице место

  • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот  во случај на промена на цената на превозот (во случајот промена на цена на авио билетот) или  хотелот

Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот  5 дена пред  датумот на започнување на истиот

Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици

Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.

Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.


- Ги молиме патниците ВНИМАТЕЛНО да ги прочитаат ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ кои се составен дел на оваа програма.