orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Пролетни понуди 2020

Мадрид на пролет

Авион / 4 дена / 3 ноќевања

1 ден: СКОПЈЕ – СОФИЈА – МАДРИД

Состанок на групата во 04,00 часот пред хотел Холидеј ин во Скопје. Трансфер до аеродромот во Софија. Лет за Мадрид во 11.10 часот. пристигнување во 14.00 часот. ФАКУЛТАТИВНО : Тричасовен панорамски разглед на градот со локален водич: плоштадот Plaza de Toros, стадионот на Сантијаго Бернабе, Atocha – познато градско збиралиште , Gran Via, Castellana, Paseo del Prado – дел од градската авенија на која се сместени неколку познати музеи, Plaza de Oriente – каде што е лоцирана Кралската Палата и Операта и Plaza de España – -плоштадот Шпанија на кој е сместен споменикот на Цервантес и ликовите од неговиот роман, која е најчитана книга по библијата..Ноќевање.

 2 ден : МАДРИД - ТОЛЕДО

Појадок. Ден предвиден за факултативна посета на Толедо, поранешниот главен град на Шпанија. Посета на Катедралата од 13 век изградена во готски стил со професионален локален водич. Слободно време за индивидуална прошетка и шопинг во уникатниот град Толедо кој се наоѓа под заштита на УНЕСКО уште од 1986 год. Враќање за Мадрид во попладневните часови. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање

3 ден: МАДРИД – ЕЛ ЕСКОРИАЛ

Појадок. Полудневен излет на кралското место и манастирот Св. Лоренцо, осмото светско чудо во местото Ел Ескориал, кое денес функционира како манастир, музеј, Кралска палата, училиште и кралска гробница. Враќање во Мадрид и слободно попладне. Ноќевање.

4 ден : МАДРИД - СОФИЈА - СКОПЈЕ

 Појадок. Трансфер до аеродромот во Мадрид. Полетување за Софија со во 10.25 и пристигнување во 14:55 часот. Трансфер и пристигнување во Скопје следниот ден во раните утрински часови.

 

РЕДОВНА ЦЕНА : 399 ЕВРА (24.740,00) МКД

 

Цената вклучува:

– Авионски превоз на релацијата Софија – Мадрид – Софија

– Трансфер Скопје – Софија – Скопје

- трансферите од аеродромот до хотел и обратно

– Рачен багаж – 1 торба со димензии 40х30х20см со максимална тежина до 8 кг

– Организиран трансфер Ародром – Хотел – Аеродром

– Сместување во Хотел во Мадрид на база 3 ноќевања со појадок

– Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 Цената не вклучува:

– Аеродромски такси 3.100 мкд

– Доплата за чекиран багаж – куфер до 10kg 1.200 мкд *(цената може да се промени како наближува летот)

- Разглед на градот Мадрид со метро и пеш (3 часа) .......30 евра по лице

– Факултативна целодневна посета на Толедо со вклучен автобуски превоз 55 евра

– Факултативна полудневна посета на Ел Ескориал 55 евра

– Факултативна посета на Фламенко 50 евра

– Влезници во локалитетити

– Карти за локален превоз (метро)

– Патничко-здравствено осигурување

– Туристичка такса – се плаќа на рецепција во хотел

– Доплата за еднокреветна соба 7.600 мкд

  

Напомена:

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 10 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.

– За овој програм важат Опшите Услови на .

– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

– Агенцијата го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.

– За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

– Организаторот на патувањето го задржува правото за промена нараспоредот во програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

  Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.

 

Поради закажување на термини и купување на влезници, факултативите мора да се пријават и уплатат во агенција. Агенцијата не гарантира достапност на влезници на лице место

 

  • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот  во случај на промена на цената на превозот (во случајот промена на цена на авио билетот) или  хотелот
  • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот  5 дена пред  датумот на започнување на истиот
  • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите
  • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици
  • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Начини на плаќање:

– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата (важи и за цената во предпроидажба). Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.