orfej@orfej.com.mk   info@orfej.com.mk 
+389 75 409 409   +389 2 3118 602

Октомвриски патувања со автобус

БУДВА со организиран превоз

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:                             термини: 25-27,09 и  09-11.10.2020

1 ден (четврток) СКОПЈЕ – БУДВА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 22:00ч. Поаѓање на автобусот за Будва во 22:30 часот. Се патува преку Косово и Албанија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

2 ден : (петок) МАНАСТИР ОСТРОГ - БУДВА
Посета на манастирот Острог кој е едно од најпосетуваните светилишта во Црна Гора и на Балканот, кој датира од XVII век основан од Василиј Острошки. Пристигнување во Будва во претпладневните часови. Разглед на градот: прошетка на стариот дел на градот во кои се наоѓаат најважните културно-историски споменици, цитадела, градските ѕидини, Музејот, Галеријата, спомен куќа на Стјепан Митров Љубиша, цркавата Св.Јован Крстител, цркавата Св.Иван цркавата Св. Сава, марината, Сместување во хотел со 3 звезди. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

3 ден  (сабота) БУДВА - ТИВАТ – КОТОР- ПОРТО МОНТЕНЕГРО Екскурзија
Појадок. Излет до Тиват и Котор, Порто монтенегро, ( екскурзија прошетка со брод до островот Шкрпјело и посета на црквата посветена на пресвета Богородица) Факултативно.... Ноќевање.

4 ден (недела) БУДВА - СКОПЈЕ
Појадок. Заминување за Македонија. Попатна посета на полуостровот Свети Стефан. Попладне, заминување за Македонија преку Албанија и Косово. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 

55 € (противвредност: 3.410 мкд)
* Со вклучени 2 ноќевања без појадок

75€ (противвредност: 4.650 мкд)
* Со вклучени 2 ноќевања со појадок

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО: 
• Превоз со туристички автобус на наведената релација
• Сместување во приватно сместување  2 нокевања , или во хотел, 2 ноќевања со појадок
• Организирани разгледи според програмата
• Организација на аранжманот и придружник на патувањетo
• излет посета на Острошкиот манастир

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Влезници за музеите и културно-историските споменици
• Патничко здраствено осигурување 

НАПОМЕНИ:
- Цената е дадена по лице за пакет аранжман  во двокреветна соба
- За овој аранжман важат Општите услови за патување
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници

 

Факултативна Екскурзија 1

Пресвета Богородица на Скрпјело, островот пред Пераст е вештачки остров направен кон крајот на 15 век каде што, барем според традицијата, браќата Морчиќ на 22 јули пронашле слика на Богородица на карпа во заливот Рисан, па во 1452 година луѓето од Пераст решија да изградат православен храм на Богородица. Камењата биле фрлани околу карпите и била изградена мала капела. Потоа, во Фашинада, традиционален обичај, тие истурале камења со векови, тонеле трошни чамци и турски бродови, така што со текот на времето површината на островот се повеќе се ширела. Денес има околу три илјади квадратни метри и на неа е црквата на Пресвета Богородица на Шкрпјело

Денешната црква на Пресвета Богородица на Шкрпјело, по која е именуван островот, е изградена во 1630 година од Венецијанците и е една од најважните историски и културни споменици на Которскиот залив. Тоа е културен центар на Бокеj. Најинтензивните работи на црквата биле извршени од 1720 до 1725 година, кога биле направени осумстрана презвитерија со купола и тркалезна камбанарија со хоризонтални венци и дупки според дизајнот на тогаш славниот Илија Катичиќ. Во изградбата учествуваа и Петар Дубровчанин и Вук Кандиот.

 

На предниот дел на црквата има портал со фронтон и мала статуа на Богородица и Христос со многу архаичен изглед. По наредба на општината Перашка, Антонио Капелано, вајар од Genенова, направил мермерен олтар во 1796 година со познатата икона на Пресвета Богородица на Шкрпјело, дело на Ловро Добришевиќ, уметник од крајот на 15 век. Претставникот на венецијанската сликарска школа, Бокеj, Трипо Кокоjaа, го обои ентериерот на црквата по наредба на Андрија Змајевиќ од Пераст. Постојат шеесет и осум негови слики на платно на зидовите и таванот. Во долните делови се насликани сцени од Стариот Завет, а на самиот врв и горните зони на sидовите има сцени од животот на Богородица. На таванот, во централниот дел, се наоѓа голема слика на Успение на Богородица.

На таванот има уште четириесет слики, меѓу кои поминува позлатено изопачено јаже - симбол на морепловството. На страничните sидови на црквата има многу релјефни сребрени плочи на кои се наоѓаат бродовите на морнарите од Бока. Пред да заминат на море, морнарите оставаа плочки за олеснување, бидејќи тие веруваа дека на овој начин, за време на патувањето, Богородица на Шкрпјело ќе ги заштити. Во црквата има неколку археолошки збирки, слики, ракотворби, предмети од секојдневниот живот, кои верниците ги оставија како благодарност за исполнувањето на молитвите на Пресвета Богородица на Скрпјело - заштитник на морнарите од Бока.

Надвор од црквата се наоѓа мала камена зграда, во која се наоѓа просторијата наречена Сала за помирување. Со векови служеше за помирување на расправии, пријатели, семејства, православни и католици, без разлика. Во неа беа спречени многу крвни одмазда, затоа што оној што се согласи да разговара во него, поради светоста на местото, однапред се откажа од насилство и навреди, така што во нормален разговор, многу ситуации беа решени на мирен начин.

 

ЦЕНА по лице : 20,00 евра ( вклучува превоз, водич, прошетка со брод до островот Шкрпјело)